Seniai praėjo tie laikai, kai galėjote į pirkinių krepšelį įsimesti mėgstamo prekės ženklo 60 vatų lemputę ir keliauti toliau. Ne, dabar netgi negalite būti tikri, kurios iš tų juokingai atrodančių 60 vatų atitinkančių lempučių jums reikia.

Prieš pirkdami CFL ar LED lemputę, pamirškite visus savo turimus įsitikinimus apie jų atitiktį kaitinamosioms lemputėms. Kiek kartų esate įsigiję 60 vatų kaitinamąją lemputę atitinkančias CFL ar LED lemputes, bet tik nusivylėte jų blausumu (arba iki pykinimo bjauriu, akinančiu ryškumu)? Kadangi nėra vieno sutarto gamintojų standarto, kaip nustatyti atitinkančią galią vatais, informacija apie CFL ir LED lempučių ekvivalentiškumą kaitinamosioms lemputėms ne visada galima pasitikėti. Todėl norėdami apšviesti namus taip, kaip jums reikia, nustokite galvoti vatais ir pradėkite galvoti liumenais.

Liumenai nurodo faktinį lempos skleidžiamo bendrojo netiesioginio apšvietimo kiekį. Kuo daugiau liumenų, tuo labiau apšviestas kambarys. Kad ir koks gražus šis liumenų apibrėžimas, jums tikriausiai rūpi tikrasis klausimas: „Kiek liumenų man reikia kambariui apšviesti?“ Atsakymas priklausys nuo jūsų kambario dizaino ir spalvų schemos, bet yra gera, beveik universali taisyklė:

Grindys: 220 liumenų / 1 m²

Stalai ir aukštesni paviršiai: 320 liumenų / 1 m²

Rašomieji stalai, apšvietimas darbo vietoje: 540 liumenų / 1 m²

Vidutinės 23 kv. m. svetainės pirminiam šviesos šaltiniui sukurti reikės maždaug 5 060 liumenų (220 liumenų x 23 kvadratiniai metrai), kurie atitinka maždaug penkias 100 vatų kaitinamąsias lemputes, penkias 23 vatų CFL ar aštuonias 10 vatų LED lemputes. Jeigu skaitote sėdėdami ant sofos, jums taip pat prireiks maždaug 0,5 m² ploto darbinio apšvietimo prie abiejų sofos galų. Tai būtų 200 liumenų kiekvienam sofos galui, bet jų reikės daugiau, jeigu naudojamas šviesos šaltinis yra lempa su gaubtu. Valgomajam apšviesti reikės maždaug 320 liumenų vienam kvadratiniam metrui virš valgomojo stalo (maistą juk norite gerai matyti, o ne spėlioti, ką valgote), tad, jei jūsų stalas yra maždaug 180 cm x 90 cm ploto, reikės 550 liumenų.

Tačiau turėkite galvoje, kad šie skaičiai yra skirti įprastoms sąlygoms. Jeigu kambaryje ypač tamsios sienos ir baldai, jums reikės ryškesnio apšvietimo. Šviesos šaltinio atstumas nuo paviršiaus taip pat keičia lygtį. Mūsų skaičiavimai yra pritaikyti 2,44 m aukščio luboms ir vidutinio aukščio stalinėms, darbui skirtoms lempoms. Galiausiai, didžiausią įtaką jūsų sprendimui turės asmeninis skonis. Jei mėgstate ypač gerai apšviestus kambarius, prie mūsų pateiktų skaičių pridėkite papildomus 10–20 proc.